Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada Asgari Ücret Uygulamaları

Asgari ücret, bir ülkedeki bireylerin satın alma gücünü temsil eden en önemli göstergelerden biri. Bu yüzden kariyerleri için başka bir ülkeye göç etmeyi düşünen herkes, gidecekleri ülkedeki asgari ücretleri merak ediyor. Kanada’ya iş için göç etmeyi planlıyorsanız ve Kanada asgari ücret rakamlarını merak ediyorsanız bu içeriğimizde sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Kanada Asgari Ücret Rakamları Nasıl Belirleniyor?

Kanada’da çalışma koşulları ile ilgili tüm düzenlemeler yerel yönetimler tarafından yapılıyor. Dolayısıyla asgari ücret uygulamalarında bölgeler arasında farklılıklar olabiliyor. Ancak diğer bir yandan federal yetki alanında olan çalışanlar için uygulanan asgari ücret uygulamaları, federal hükümet tarafından belirleniyor. Bu çalışanlar genellikle havayolu şirketi ve banka gibi birden fazla bölgede faaliyet gösteren firmaların çalışanları oluyor.

Kanada asgari ücret uygulamalarında bölgeden bölgeye farklılıklar olduğundan ve bazı meslek gruplarına özel asgari ücret uygulandığından dolayı asgari ücret alacağınız herhangi bir işe başlamadan önce işvereninizden konu hakkında bilgi almanızda fayda var.

Kanada’da Asgari Ücret Uygulaması Ne Sıklıkla Yapılıyor?

Kanada’da toplam çalışan nüfus içinde asgari ücret uygulamasına tabi olanların oranı %7. Ancak diğer ülkelerden farklı olarak Kanada’da asgari ücret uygulamasının çalışanın iş tecrübesi arttıkça orantısal olarak hızla azaldığını söylememiz gerekiyor. Kanada’da asgari ücret alanların %58’ini 25 yaş altı çalışanlar oluşturuyor. Göçmenlerin asgari ücret alma oranları ise %30. Ancak 5 yıldan daha fazla Kanada’da yaşayan göçmenleri değerlendirdiğimizde bu rakam %7’ye düşüyor. Dolayısıyla iş tecrübesi elde eden göçmenlerin de hızlı bir şekilde asgari ücretten daha yüksek rakamlar kazanmaya başladıklarını söyleyebiliriz.

Bölgelere Göre Kanada Asgari Ücret Rakamları

Bölge Asgari Maaş (Saatlik)
Federal $15.00
Alberta $15.00
British Columbia $15.20
Manitoba $11.95
New Brunswick $11.75
Newfoundland and Labrador $12.50
Northwest Territories $15.20
Nova Scotia $12.95
Nunavut $16.00
Ontario $15.00
Prince Edward Island $13.00
Quebec $13.50
Saskatchewan $11.81
Yukon $15.20

 

Yukarıdaki tabloda vermiş olduğumuz rakamlar, asgari ücret konusunda her bölgenin genel düzenlemelerinden oluşuyor. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi Kanada’da bazı meslek grupları için hemen hemen her bölgede özel asgari ücret düzenlemeleri söz konusu. Bu yüzden bir işe başlamadan önce işvereninizle detayları konuşmanız sizin yararınıza olacaktır.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp