Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada’ya ailenizle birlikte göç etmeyi planlıyorsanız, muhtemelen aile gündeminizi meşgul edecek en önemli konulardan biri çocuklarınızın eğitimi olacaktır. Tabii ki diğer bir yandan Kanada’nın yüksek standartlardaki eğitim sistemi, Kanada’ya göç etmenize neden olan etmenlerin başında geliyor olabilir. Başka bir ülkede eğitim hayatına başlamak özellikle ergenlik döneminde olan çocuğunuz için büyük bir değişiklik olacaktır. Dolayısıyla Kanada’daki orta öğretim hakkında mümkün olduğu kadar fazla bilgi toplamaya çalıştığınızı düşünüyoruz. Bu makalemizde de kısaca size Kanada liseleri hakkında bilgi vereceğiz.

Neden Kanada Liseleri?

Kanada, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. Bu yüzden Kanada liseleri, çocuğunuzun ilerleyen yıllardaki akademik başarısı için mükemmel altyapıyı kazanmasını sağlar.

Kanada liseleri, sadece Kanada’ya göç eden aileler tarafından tercih edilmiyor. Lise eğitimi için çocuğunu Kanada’ya gönderen birçok aile var. Bunun en büyük nedeni Kanada orta öğretim sisteminin başarısı. OECD sıralamalarında Kanada dünyada okumada 6., matematikte 12. ve bilimde 8. sırada yer alıyor.

Kanada’daki Lise Sistemi

Kanada yönetimsel olarak 10 eyalete ve 3 bölgeye ayrılmış durumda. Eğitim alanında her eyalet ve bölge kendi programlarını geliştiriyorlar. Tüm ülkeyi ilgilendiren önemli kararlar ise Kanada Eğitim Bakanları Konseyi’nde alınıyor.

Yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden biri eğitim sisteminin yüksek standartlarını korumak. Bu amaç doğrultusunda öğretmenlerin eğitimine büyük yatırımlar yapılıyor. Kanada liseleri dahilinde eğitim veren öğretmenler oldukça yoğun bir öğrenim süreci ardından bir yıl boyunca öğretmenlik pratiği eğitimi alıyorlar. Öğretmenlerin sürekli eğitim anlayışıyla yeteneklerinin geliştirildiğini ve birçok öğretmenin üniversite eğitimlerinin ardından alanlarında yüksek lisans programlarını da bitirdiklerini belirtelim.

Her eyalet okul döneminin başlangıç ve bitişini bağımsız bir şekilde belirliyor. Bu dönem genellikle eylül ayı ile haziran ayı arasındaki dönemi kapsıyor. Kanada liseleri genellikle sabah saat 8.00 ile öğleden sonra saat 15.00 arasında eğitim veriyor. Birçok okulda yaz okulu uygulaması da mevcut.

Devlet Liseleri

Kanada liseleri arasındaki birçok devlet lisesi, yurt dışından gelen öğrencileri de kabul ediyor. Bu liseler devlet tarafından finanse ediliyor. Dolayısıyla eğitim Kanada vatandaşları ve göçmenlik statüsüne sahip olanlar için ücretsiz. Liselerdeki eğitim dili Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce ve Fransızca. Bazı Kanada liseleri, her iki dilde de eğitim veriyor.

Özel Okullar

Kanada’da devlet liselerine alternatif özel liseler de bulunuyor. Bu liseler devlet okullarındaki eğitim programını genel hatlarıyla takip etmek durumunda. Ancak özel liseler ve alternatif eğitim kurumları kendi eğitim sistemlerini geliştirebiliyorlar. Bu sayede ebeveynlerin farklı eğitim yaklaşımlarına sahip kurumlar arasında seçim yapmaları mümkün oluyor.

Kanada’daki özel okullar arasında genellikle yurt dışından gelen öğrenciler tarafından tercih edilen okullar da bulunuyor. Bu okullarda çocuğunuzun birçok ulustan farklı arkadaşlar edinmesi mümkün. Bu okulların yatılı bölümleri de oluyor.

Kanada’daki özel okulların yıllık ücretleri 10.000 ile 20.000 Kanada doları arasında olabiliyor. Konaklama ve yemek giderleri gibi kalemler, yıllık okul ücretinin artmasına neden olabiliyor.

Kanada Liseleri ve Yabancı Dil

Kanada liseleri İngilizce ve Fransızca eğitim veriyor. Dolayısıyla öğrencilerden bu dillerden en az birine hâkim olmaları bekleniyor. Yabancı dil düzeyi yetersiz olan öğrenciler eğitimleri öncesinde İngilizce ya da Fransızca derslerine katılarak bu alandaki açıklarını kapatabiliyorlar.

Birçok eğitimci, bir çocuğun karakterine olan katkısı nedeniyle lise eğitiminin üniversite eğitiminden daha önemli olduğunu söyler. Bu yüzden çocuğunuzun geleceğine anlamlı bir yatırım yapmak istiyorsanız, Kanada’nın dünya standartlarının üstündeki eğitim sistemini değerlendirmenizi öneririz. MyCanadaExpert olarak bu alandaki tüm bilgi birikimi ve tecrübemizle yanınızdayız.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp