Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada’da yaklaşık olarak 100 üniversite bulunmakta ve bu üniversitelerde 1.8 milyon öğrenci eğitim görmekte. Bu rakamın neredeyse üçte birini farklı ülkelerden gelen öğrenciler oluşturmakta. Uluslararası öğrencilerin yüksek öğrenim için Kanada’yı tercih etmelerinin en büyük nedeni, akademik başarılarıyla ön plana çıkan Kanada üniversiteleri.

Kanada’nın öne çıkan bazı üniversiteleri hakkında kısa bilgiler verelim.

University of Toronto

1827 yılında King’s College adıyla kurulan University of Toronto, Kanada üniversiteleri arasında en köklü olanlardan biri. University of Toronto sadece Kanada’nın değil aynı zamanda dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri. Kanada’nın yüksek öğrenim sistemi içindeki en önemli kurum olması nedeniyle University of Toronto Kanada’daki üniversiteler arasında en fazla kaynağa sahip olanı. Üniversitede lisans düzeyinde 700, yüksek lisans düzeyinde de 200 programda eğitim veriliyor.

University of Alberta

Edmonton, Alberta’da yer alan University of Alberta, Kanada’nın akademik alanda en başarılı üniversitelerinden biri. 39.000 öğrenciye sahip olan üniversitede 18 fakülte ve 400’e yakın eğitim programı bulunuyor. University of Alberta; sanat, eğitim, mühendislik, hukuk ve bilim gibi alanlarında eğitim veriyor. Üniversite ayrıca Kanada’daki 15 araştırma üniversitesinin üye olduğu U15 oluşumunun bir parçası.

University of British Columbia

Kanada üniversiteleri arasında en köklü kurumlardan biri olan University of British Columbia, 1908 yılında kurulmuş. Vancouver ve Kelowna yakınlarında kampüslere sahip olan üniversitede 6.000 akademik personel ve 66.000 öğrenci bulunuyor. University of British Columbia, Kanada’nın nükleer fizik alanındaki çalışmalarının da merkezi. Üniversitede toplam 19 fakülte bulunuyor. Mühendislik, sanat, işletme, tıp ve eczacılık gibi alanlarda eğitim veriliyor.

University of Calgary

1966 yılında kurulan ve 32.000 öğrenciye eğitim veren University of Calgary 13 fakülteye sahip. Üniversitede tıp, mimarlık ve şehir planlamacılığı, hukuk, sanat, işletme ve mühendislik gibi alanlarda eğitim veriliyor. Üniversitede lisans eğitimin yanında yaklaşık 200 adet yüksek lisans programı da bulunmakta.

McGill University

Québec eyaletinin en önemli üniversitelerinden biri olan McGill University aynı zamanda Kanada’nın en köklü eğitim kurumlarından biri. Montreal’de bulunan üniversitede yaklaşık 5.000 akademik personel ve 40.000 öğrenci bulunmakta. Kanada başbakanı Justin Trudeau’nun da mezunu olduğu okulun öğrencilerinin %41’ini Kanada dışında doğmuş öğrenciler oluşturuyor. McGill University, Quebec’te bulunmasına rağmen üniversitede eğitim görmek için Fransızca bilme zorunluluğu yok.

Université du Québec

Québec eyaletinin en önemli üniversitelerinden biri olan Université du Québec, 1969 yılında kurulmuş. Fransızca eğitim verilen üniversitede 41.000 öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 4.000 kadarı Kanada dışındaki ülkelerden geliyor. Üniversitede sanat, eğitim, iletişim, siyasal bilimler ve hukuk, fen ve sosyal bilimler fakülteleri bulunuyor.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp