Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada yüksek yaşam standartları ile günümüzdeki nitelikli iş gücü için en çekici ülkeler arasında. Bu özelliğiyle Kanada, dünyanın dört bir yanından iyi eğitime ve yüksek tecrübeye sahip çalışanları kendine çekiyor. Bu kitle arasında diş hekimleri de var. Dolayısıyla Kanada diş hekimliği maaşları da oldukça merak ediliyor.

Kanada’da Diş Hekimliği Yapmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Kanada’da diş hekimliği yapabilmek için diş hekimliği lisansına sahip olmanız gerekiyor. Lisans alabilme koşulları ise her eyalet tarafından bağımsız bir şekilde belirleniyor.

Bu lisansı alabilmek için öncelikle bir diş hekimliği fakültesinden mezun olmanız gerekiyor. Eğer  Commission on Dental Accreditation of Canada (CDAC) tarafından akredite bir okuldan mezunsanız, bu lisansı almanın biraz daha kolay olacağını söyleyebiliriz. Eğer akreditasyonu olmayan bir okuldan mezunsanız daha uzun bir yolculuk sizi bekliyor.

Akredite bir okuldan mezun olmamanız durumunda ilk olarak Assessment of Fundamental Knowledge (AFK) testlerinden geçmeniz gerekiyor. Testlerin ardından Kanada’daki bir diş hekimliği fakültesinde tamamlayıcı eğitim alabilir ya da pratik uygulamalarla bilgi seviyenizin ölçüldüğü sınavlara katılabilirsiniz.

Bu aşamanın ardından bir dizi yazılı ve uygulamalı sınav sizi bekliyor. Bu sınavları da geçtikten sonra NDEB sertifikasını almaya hak kazanıyorsunuz. Bu sertifika adınızın bir diş hekimi olarak ulusal kayıtlara geçmesini sağlıyor.

Son aşamada ise bulunduğunuz bölgede diş hekimliği yapmanızı sağlayacak lisansı almanız gerek. Bunun için yaşamayı planladığınız bölgedeki diş sağlığı otoritesiyle iletişime geçmelisiniz.

Kanada Diş Hekimliği Maaşları Ne Seviyede?

Kanada diş hekimliği maaşları mesleki tecrübenize ve bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Bir yıldan az tecrübesi olan diş hekimleri yılda yaklaşık 100.000 Kanada doları kazanıyorlar. Beş yıllık tecrübeye sahip bir diş hekimi ise yılda ortalama 125.000 Kanada doları maaş alıyor. 10 yılın üstünde tecrübesi olanlar diş hekimleri ise 150.000 – 170.000 Kanada doları arasında yıllık kazanç elde edebiliyorlar.

Kanada diş hekimliği maaşları bölgelere göre de değişiklik gösterebiliyor. Nova Scotia bölgesindeki ortalama saat ücreti yaklaşık 65 Kanada doları iken bu rakam Alberta bölgesinde 42 Kanada dolarına düşebiliyor.

Yazımızın en başında dediğimiz gibi Kanada dünyanın dört bir yanından nitelikli iş gücünü kendine toplayan bir ülke. Ancak Kanada göçmenlik başvuru sürecinizin hassas bir şekilde izlenmesi gerekiyor. Eğer siz de Kanada’da daha iyi yaşam koşullarına sahip yeni bir hayat kurmak istiyorsanız, MyCanadaExpert olarak tüm bilgi birikimimiz ve tecrübemizle yanınızdayız.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp