Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

IELTS Puanlama Sistemi Nasıl Çalışır?

IELTS  General testi, İngilizce seviyesinin ölçülmesi kabul edilen birkac ingilizce testinden en  yaygin ve en eski olani. Bu yazımızda IELTS puanlama hakkında bilgi vereceğiz.

IELTS Puanlama Nasıl Yapılır?

IELTS testinden 1 ile 9 arasında bir puan alırsınız. 9, en yüksek puandır. Test, XX bileşenden oluşur ve her bileşen için ayrı puan verilir.

Dinleme

IELTS dinleme testinde katılımcıya 40 soru sorulur. Her doğru cevap için 1 puan verilir. Test sonunda 40 puan üstünden alınan toplam puan, onlu sisteme çevrilir. Bu puanlama sisteminde 5 puan almak için 16 soruya, 6 puan almak için 23 soruya, 7 almak için 30 soruya, 8 almak için ise 35 soruya doğru cevap vermek gerekir. IELTS dinleme testinde yanlış cevapların test skorunuzu düşürmediğini belirtelim.

Okuma

Akademik ve genel olmak üzere iki IELTS türü vardır. Akademik test türünde verilen metinler daha karmaşık yapıya sahiptir. Dolayısıyla akademik IELTS testinin soruları da daha karmaşıktır. IELTS akademik ve genel testleri arasındaki puanlama sistemi de farklıdır. Örneğin IELTS akademik testinde 7 puan alabilmek için 30 soruya doğru yanıt vermek yeterliyken, genel testte 34 soruya doğru yanıt verilmelidir. Tıpkı dinleme testinde olduğu gibi okuma testinde de her doğru yanıt 1 puan değerindedir ve yanlış yanıtlar toplam skorun düşmesine neden olmaz.

Yazma

IELTS puanlama sistemi içinde yazma ve konuşma testleri daha karmaşık bir puanlama sistemine sahiptir. Yazma testi iki bölümden oluşur ve her bölüm farklı bir uzman tarafından değerlendirilerek puanlanır. En sonunda elde ettiğiniz bu iki puan, tek bir skora dönüştürülür. IELTS yazma testinde genel olarak İngilizceyi yazı dilinde nasıl kullandığınıza, kelime hazinenizin genişliğine ve dilbilgisi hâkimiyetinize bakılır.

Yazma testinin iki bölümden oluştuğunu söylemiştik. İlk bölüm, ikinci bölüme göre daha kısadır. Dolayısıyla ilk bölümden elde edilen skorun toplam skor içindeki ağırlığı da daha azdır. Toplam skor hesaplanırken ilk bölümün skoru 1/3’le, ikinci bölümün skoru ise 2/3’le çarpılır. Toplam skor bu şekilde ortaya çıkar. Testin ikinci bölümünün toplam skorda ağırlığının daha fazla olması nedeniyle testin ilk bölümünün kısa sürede bitirilmesi ve ikinci bölüme yeteri kadar zaman ayrılması önemlidir.

Konuşma

IELTS puanlama sistemi içindeki konuşma testinde İngilizce konuşma seviyeniz belirlenir.

Konuşma testinde aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilirsiniz:

  • İngilizcenizin akıcılığı,
  • Kelime hazinenizin genişliği
  • Dilbilgisi hâkimiyetiniz
  • Telaffuz kabiliyetleriniz

Bu dört kriterin her biri konuşma testi skorunuzun %25’ini oluşturur. Konuşma aksanınızın herhangi bir önemi olmadığını belirtelim.

Toplam Skorun Hesaplanması

IELTS puanlama sisteminde toplam skor dinleme, okuma, yazma ve konuşma testlerinden aldığınız puanların ortalaması alınarak ortaya çıkar. IELTS puanlama sisteminde alınan skorlar yuvarlanır. Örneğin dört testten aldığınız ortalama puan 8.25 ise bu puan yukarı doğru yuvarlanarak final skorunuz 8.50 olur.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp