Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada Çalışma İzni Rehberi: Kanada Rüyasını Yaşayın

Kanada, dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkelerinden. Kanada’daki iş olanaklarının fazlalığı, ülkenin hızla büyümekte olan ekonomisi, yüksek standartlara sahip eğitim ve sağlık sistemleri Kanada’yı kalifiye çalışanlar için ideal bir ülke haline getiriyor. Kanada çalışma izni ise, geniş olanaklar sunan bu ülkenin bir parçası olmak için atılması gereken ilk adım. Bu yazımızda Kanada’da çalışma vizesi hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Kanada Çalışma İzni Nedir?

Öncelikle “çalışma izni” terimini tanımlayalım. Çalışma izni ya da diğer bir deyişle çalışma vizesi bir ülkede yabancıların belirli bir süre boyunca çalışmalarını sağlayan izin türüdür. Kanada’da çalışmak ya da staj yapmak için Kanada çalışma izni gerekmektedir.

“Çalışma izni” teriminin geniş bir kapsamı vardır. Kanada’da işverenin ve çalışanın profiline ve durumuna göre farklı çalışma izni uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalar bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir.

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada çalışma izni alma süreci büyük oranda almak istediğiniz çalışma iznin türüne göre belirlenir. Örneğin başka ülkelerden Kanada’ya yüksek öğrenim için gelen öğrencilere, part – time işlerde çalışmalarını sağlayacak çalışma izni genellikle otomatik olarak verilir.

Kanada’da çalışma iznini almanın ilk koşulu, isverenin sizin icin Labour Market Impact Assessment (LMIA) belgesi icin basvuru yapip, onay almis olmasi ve bu onaya dayali olarak is teklif etmesidir. Veya bu bu belgenin alinmasi sartindan muaf tutulan bazi istisnai durumlardan birine durumunuzun uyuyor olmasidir mesela sirket ici transfer gibi. Sonrasında ihtiyacınız olan çalışma izninin türüne göre başvuru formlarını doldurmanız ve gerekli belgeleri sağlamanız gerekiyor.

Başvuru için genel hatlarıyla gerekli olan dokümanlar şunlar:

 • Başvuru formları
 • Kanada vizeleri (Eğer varsa)
 • Aile durumu belgeleri
 • Yazılı iş teklifi
 • CV
 • Evlilik cüzdanı (Eğer varsa)
 • Teklif edilen işi yapabileceğinize dair belgeler
 • Pasaport fotokopisi
 • Diploma fotokopisi
 • Sağlık durumu belgesi (Bazı başvurularda talep edilebiliyor)
 • Finansal durumu gösteren belgeler
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair belgeler
 • Fotoğraf

Kanada’nın iş gücünün büyük bir bölümü göçmen çalışanlardan oluşur. Ancak Kanada’nın iş hayatında göçmenlere olan ihtiyacı, çalışma izni alma sürecinin basit olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersine Kanada, nitelikli çalışma gücüne sahip olmak için göçmen kabulünde oldukça seçici davranıyor. Dolayısıyla çalışma izni başvuru süreci, ortalama bir insan için karmaşık ve detayların oldukça önemli olduğu bir sürece dönüşüyor.

MyCanadaExpert olarak bu karmaşayı sizin için ortadan kaldırmamız ve başvurunuzun başarıyla sonuçlanması olasılığını en üst seviyeye getirmemiz mümkün. Başvuru süreci boyunca ihtiyaç duyacağınız rehberliği size verebilir, başvuru evraklarınızın düzenli bir şekilde hazırlanmasını sağlayabiliriz. Zaman ve para yatırımı yaptığınız bu süreci hayal kırıklığı yaşamadan tamamlamanız için tüm tecrübemizle yanınızdayız.

Kanada’da Nasıl İş Bulunur?

Kanada’ya gitmeden Kanada’da iş bulabilmek için birçok yöntem var. Ancak Kanada’da bir iş bulmanın, Kanada çalışma izni almaya tek başına yetmediğini hatırlatalım. Bu izni alabilmek için öncelikle size iş teklifi yapan işverenin Labour Market Impact Assessment (LMIA) belgesi icin gerekli basvuruyu yapip onay almis olmasi gerekiyor.

Kanada’da çalışma izni almanızı sağlayacak iş olanaklarını Kanada hükümetinin Job Bank (https://www.jobbank.gc.ca/home) sitesinde görmeniz mümkün.

Kanada Çalışma İzni Aldığımda Ailem de Benimle Kanada’ya Gelebilir mi?

Kanada çalışma vizesi aldığınızda eşiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız da sizinle birlikte Kanada’ya gelebilirler, bazi istisnalar haric. Eğer çocuklarınız okul çağındaysa, öğrenci vizesine başvurmadan Kanada eğitim sistemi içindeki bir kurumda universite seviyesine kadar eğitim alabilir.

Kanada’da daha iyi çalışma koşulları ve daha iyi bir yaşam sizi bekliyor. Yarınlarınız için ilk adımı bugün atın. Bugün bizimle iletişime geçin. Kanada’daki kariyerinizin başlangıcını bizimle yapın.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp