Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada Co Op Programları Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Yurt dışında eğitim olanaklarını araştırırken Kanada Co Op programları ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu programlar hakkında fazla bilginiz yoksa, endişelenmeyin. Aklınızdaki tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Kanada Co Op Programları Nedir?

En başta “co op” terimini tanımlayalım. “co op”, yani co-operative eğitim; eğitim alırken diğer bir yandan alanınızda tecrübe kazanmanızı sağlayan bir eğitim türüdür. Bu programlar çerçevesinde bir yandan okula giderken diğer bir yandan da eğitim aldığınız alanda çalışarak paha biçilemez bir iş tecrübesine erken yaşlarda sahip olursunuz.

Kanada Co Op Programları Başvurusu

Co Op programları, eğitiminizi tamamlamanızın ardından kendinizi içinde bulacağınız iş yaşantısını daha iyi tanımanızı sağlar. Dolayısıyla co op programları, kariyerinizi geliştirmek için oldukça önemli olan iş başvurusu süreciyle başlar. İlk iş görüşmelerinde elde edeceğiniz tecrübenin, kariyeriniz ilerlerken size oldukça yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Co op organizasyonu, eğitim gördüğünüz okuldaki co op ya da kariyer merkezi tarafından yapılır. Bu merkez CV’nizi oluşturma ve co op iş olanakları bulma konusunda size yardımcı olacaktır.

Co Op Programlarında Nasıl İşler Sizi Bekliyor?

Öncelikle co op programlarında eğitim gördüğünüz alanda tecrübe kazanacağınız bir işte çalışacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak bu işin büyük sorumluluklar gerektirecek bir iş olacağını düşünmeyin. Co op pozisyonları genellikle kurum çalışanlarına destek hizmetlerinin verildiği pozisyonlar olur. Veri girmek ya da ofis içi organizasyonu sağlamak gibi işler almayı bekleyebilirsiniz.

Co op işlerinin büyük bir sorumluluk gerektirmemesi işin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Co op programlarının en büyük amacı, kaldırabileceğiniz kadar sorumluluğu almanızı sağlayıp bir iş yerinin işleyişini ve gelecekteki mesleğinizin okulda öğrenemeyeceğiniz gereklilikleriyle erken zamanda yüzleşmenizi sağlamak.

Co Op Programlarına Nasıl Katılabilirsiniz?

Genel hatlarıyla co op programlarına katılmak için gereklilikler şunlardır:

  • Geçerli bir öğrenci vizesi
  • Eğitim aldığınız programı bitirmek için iş tecrübesi gerekliliği
  • Okulunuzdan alacağınız mektup

Katılacağınız co op programının toplam eğitim süresinin %50’sinden fazla olamayacağının altını çizelim.

Bir Co Op Programına Katılmak Size Ne Kazandırır?

Kanada Co Op programları, kariyerinize hızlı bir başlangıç yapmanız için sahip olmanız gereken tecrübeyi koşullarınıza uygun bir çalışma ortamında elde etmenizi sağlar. Gelin, co op programları sayesinde neler kazanabileceğinize bakalım.

Co op programlarında çalışmanız karşılığında ücret alırsınız: Bu programlarda işvereniniz size bir ücret ödemek zorundadır. Alacağınız bu ücret ile Kanada’daki günlük masraflarınızın bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

İş yaşamında bağlantılar kurabilirsiniz: Çalışma süreciniz boyunca işvereninizde pozitif bir algı bırakmanız önemli. Zira co op programında çalıştığınız işveren, okulunuzu bitirdikten iş bulma ihtimalinizin en yüksek olduğu kurumlardan biri olacaktır. Ancak co op programına katılmış olmanın, iş garantisi anlamına gelmediğini de belirtelim.

Kariyeriniz için doğru kararı erken zamanda verirsiniz: Ne yazık ki bir alanda eğitim almak, o alanın iş yaşamını seveceğiniz anlamına gelmiyor. Co op programları sayesinde alanınızın gerçek iş yaşamını tecrübe ederek bu alanın sizin için uygun olup olmadığına erken zamanda karar verebilirsiniz.

Hayatınıza renk katılır: Bu programlar sayesinde eğitim hayatınızın tamamını okulda geçirmenize gerek kalmaz. Bir kurumda çalışarak farklı yaş gruplarından insanlarla tanışabilir, farklı etkinliklere katılabilirsiniz.

İş görüşmesi yetenekleri kazanırsınız: Kariyeriniz ilerledikçe CV hazırlama ve iş görüşmesi yapma yeteneklerinin ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Co op programları sayesinde bir işe kabul edilmenizi sağlayacak iş görüşmesi tekniklerinizi iyileştirirsiniz.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp