Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada Göçmen Başvuru Süreci Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Daha iyi bir yaşam herkesin hakkı. Bu yüzden her yıl yüzbinlerce insan dünyanın yaşam standartları en yüksek ülkelerinden biri olan Kanada’ya göç ediyor. Kanada, göçmenlere açık bir politikaya sahip olsa da göçmenlik başvurusu yapan adayları detaylı bir sürecin sonunda kabul ediyor. Biz de Kanada göçmen başvuru süreci hakkında en çok sorulan soruları derleyerek bu süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlamak istiyoruz.

Kanada’ya Nasıl Göç Edilir?

Kanada’ya göç etmenin birçok yolu var. İş, aile ve sosyal durumunuza göre size uygun göçmenlik programı aracılığıyla Kanada’ya göç edebilirsiniz. Kanada göçmenlik programları hakkında burada yer alan yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Express Entry Programı Nedir?

Express Entry programı Kanada ya göç etmek isteyen adayların kayıt olduğu ve göçmenlik başvurusu  yapmaya davet edildiği takdirde, göçmenlik başvurusunun yapıldığı online bir başvuru platformudur. Kanada çalışma yaşamına değer katabilecek kalifiye çalışanlar bu programdan yararlanabilir. Bu program içinde şu alt programlar yer alır:

Federal Skilled Worker (FSW) program: Bu program belirli bir iş dalında tecrübesi ya da yüksek eğitimi olan adaylar tarafından tercih edilir.

Federal Skilled Trades (FST) program: Bu program spesifik meslek dallarında alanında yeterliliği olan ve genellikle meslek yüksek okulu eğitimi gerektiren meslekleri kapsayan bir programdır.

Canadian Experience Class: Bu program Kanada’da en az bir yıldır belirli bir iş dalında çalışanlar tarafından tercih edilir.

Aile Olarak Kanada’ya Nasıl Göç Edilir?

Aileniz de sizinle birlikte Kanada’da kalıcı oturum alabilir. Sizinle birlikte kalıcı oturum alabilecek aile üyeleri şunlardır:

  • Eşiniz
  • Bakmakla yükümlü olduğunuz çocuğunuz
  • Eşinizin bakmakla yükümlü olduğu çocuğu

Ailenizin bazı diğer üyelerinin de Kanada’da kalıcı oturum almasını kolaylaştırabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda bu aile üyeleri için şu yükümlülükleri yerine getirmeniz beklenir:

  • Barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçların karşılanması
  • Belirli bir süre için finansal destek sağlanması

Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vatandaşlık kanunu çerçevesinde belirli bir süre boyunca Kanada’da kalıcı oturum ile yaşadıktan sonra, vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Kanada vatandaşlığı alarak bir Kanada vatandaşına sunulan her türlü hak ve ayrıcalıktan yararlanabilir, Kanada pasaportuna sahip olabilirsiniz. Kanada vatandaşlığı alma süreci hakkında daha ayrıntılı bilgiyi burada yer alan makalemizde bulabilirisiniz.

Kanada’da Nasıl Çalışabilirsiniz?

Kanada’da yasal olarak çalışmak için bir çalışma iznine sahip olmanız gerekiyor. Temel olarak iki çalışma izni bulunuyor:

Açık çalışma izni: Bazı özel durumlarda herhangi bir işverende çalışmanızı sağlayan açık çalışma iznidir.

İşveren özelinde çalışma izni: Belirli bir işveren için çalışmanızı ağlayan çalışma iznidir.

Kanada’ya Göç Etmek İçin Bir Göçmenlik Danışmanı veya Avukatı ile Çalışmak Şart mıdır?

Kanada’ya göç sürecinizi online ortamda kendi kendinize sürdürmeniz mümkün. Ancak Kanada’ya göç süreci karmaşık bir süreçtir ve detay gibi gözüken herhangi bir konuda yapılacak en ufak hata bile göçmenlik başvurusunun reddiyle sonuçlanabilir. Kanada göçmen başvuru sürecinde Kanada’nın göçmenlik hukukuna hâkim bir danışmanla veya avukatla çalışarak doğru bir şekilde yönlendirme alabilir, bu süreç boyunca hata yapma riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede başvurunuzun kabul olasılığını gözle görülür derecede artırırsınız. Göçmenlik başvurusu sürecinde bir göçmenlik danışmanı veya avukatıyla çalışmanın size sağlayacağı faydalar hakkındaki yazımıza buradan erişebilirsiniz.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp