Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada Nüfusu Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Kanada, yüzölçümü bakımından Rusya’nın ardından dünyanın en büyük ikinci ülkesi. Bu özelliğiyle Kanada, dünya topraklarının %6.1’ni kaplıyor. Ancak Kanada nüfusu, topraklarının büyüklüğüne oranla oldukça düşük. 2021 yılı verilerine göre Kanada’da 38 milyon insan yaşıyor. Bu oran dogal olarak nüfus yoğunluğunun düşük olmasına neden oluyor. Kanada’nın ortalama nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 4.2 kişiyken bu yoğunluk ülkenin kuzey kesimlerinde kilometrekare başına bir kişinin altına düşüyor.

Kanada nüfusunun büyük bir bölümü ülkenin doğu ve güney bölgelerinde yaşıyor. En büyük nüfusa sahip üç şehir ise Toronto, Montréal ve Vancouver. Totonto’da yaklaşık 6,5 milyon, Montreal’te 4,5 milyon ve Vancouver’da 2,7 milyon insan yaşıyor.

Kanada nüfusunun bu kadar düşük olmasının ana nedeni, ülke topraklarının büyük bir bölümünün tarıma elverişli olmaması. Özellikle ülkenin kuzey kesimlerinde kutup altı ve kutup iklimi yaşanıyor.

Ülke nüfusunun düşük olmasının diğer bir nedeni de nüfus büyüme oranının düşük olması. Kanada nüfusunun büyüme oranı 1960’lı yıllardan beri hızla düşüyor. 1960 yılında %4’e yaklaşan büyüme oranı 2010 yılında %1.2’ye düşmüş durumda.

Kanada Nüfusu İçinde Göçmenler

Kanada nüfusunun büyümesinde göçmenlerin büyük bir etkisi var. Kanada’ya her yıl ortalama 250.000 göçmen geliyor. Son yıllarda bu sayı 400,000 e ulaştı. Ülke nüfus büyüme hızının düşük olması Kanada’nın göçmenlere olan ihtiyacını artırıyor.

Özünde bir göçmenler ülkesi olan Kanada, gelişmiş ülkeler içinde göçmenlere karşı en ılımlı tavra sahip olan ülkelerden biri. Hem resmi düzenlemeler, hem de günlük hayatın doğal akışı göçmenlerin ülkeye adaptasyon süreçlerini kolaylaştırıyor. Diğer ülkelere göre daha kolay olan yaşam koşulları ve yüksek hayat standartları, Kanada’yı göçmenler için ideal bir ülke haline getiriyor.

Kanada’nın diğer ülkelerle kıyaslandığında, daha yüksek bir göçmen profiline sahip olduğunu da belirtelim. Kanada’nın göçmen nüfusunun büyük bir bölümü kalifiye iş gücüne katılabilecek insanlardan oluşuyor. Göçmenler arasında üniversite mezunu olanların oranı bir hayli fazla.

Kanada nüfusu içinde göçmenler genellikle genç insanlardan oluşuyor. Göçmen nüfusun yaklaşık %70’i 20 – 40 yaş arasında.

Gelecekteki Kanada Nüfusu

Kanada nüfusunun 2061 yılında 63 milyona ulaşılacağı tahmin ediliyor. Bu artışın en önemli nedenlerinden birinin yine göçmenler olacağı düşünülüyor. Kanada devleti tarafından ülkenin ekonomisinin büyüme verilerine doğru orantılı bir şekilde ülkeye kabul edilecek göçmen sayısının artırılması bir politika olarak benimsenmiş durumda.

Kanada’ya Göç

Kanada nüfusunun büyüme oranı büyük ölçüde göçmen nüfusun büyümesine bağlı. Ancak bu durum, Kanada’nın göçmen adaylarını kolaylıkla kabul ettiği anlamına gelmiyor. Tam tersine, Kanada ekonomik büyümesini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek adına ülkeye kabul ettiği göçmenler konusunda oldukça seçici davranıyor. Kanada’ya göç etmek isteyen insan sayısının da oldukça fazla olduğunu göz önüne aldığımızda ülkeye kabul edilmenin o kadar da kolay olmadığını görmemiz mümkün.

Kanada’ya göç başvurusu detaylara dikkat edilmesi gereken, maddi ve manevi yatırım yapılması gereken bir süreç. Yapılan en ufak hata, başvurunun reddiyle sonuçlanabiliyor. MyCanadaExpert olarak göçmen hukuku alanındaki tecrübemizle Kanada’ya göç başvuru süreci boyunca size rehberlik ediyor, tüm süreç boyunca yanınızda olarak başvurunuzun kabul olasılığını en üst düzeye çıkarıyoruz. Bugün bizimle iletişime geçin, Kanada’daki yarınlarınızı konuşalım.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp