Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada’da bir süre boyunca göçmen statüsünde yaşadıktan sonra Kanada pasaportuna sahip olmak ve seçimlerde oy verebilmek gibi sadece Kanada vatandaşlarına sağlanan ayrıcalıklardan faydalanabilmek için Kanada vatandaşlık başvurusu yapmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda Kanada vatandaşlık başvurusu hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Kimler Başvurabilir?

Kanada’da oturum izninize sahip olanlar vatandaşlık başvurusu yapabilirler. Genel hatlarıyla başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Kanada’da oturum iznine sahip olmak
  • Kanada’da yasal olarak belirlenmiş süre boyunca yaşamış olmak (Son 5 yıl içinde az 3 yıl Kanada’da bulunmuş olmak.).

Bu şartlar haricinde başvuru sahibinin İngilizce ya da Fransızcaya hakimiyetini kanıtlaması ve Kanada hakkındaki bilgilerinin ölçüldüğü bir testten geçmesi beklenmektedir. 55 yaşın üstündeki başvuru sahiplerinin ise böyle bir zorunluluğu yoktur.

Kanada vatandaşlığını sonradan almış kişilerin çocukları, Kanada toprakları dışında doğmuş olsalar dahi otomatik olarak Kanada vatandaşı sayılırlar. Kanada vatandaşlığı kazanan kişiler, eğer kendi ülkelerinin kanunları izin veriyorsa, çifte vatandaş da olabilirler.

Evlilik Yoluyla Kanada Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Kanada vatandaşlarının eşleri için özel bir vatandaşlık uygulaması yoktur. Kanada vatandaşlarının eşleri de diğer başvuru sahiplerinin izlediği süreci izlemek durumundadır. Kanada vatandaşlığı sürecinde bir Kanada vatandaşıyla evli olmanın getirdiği en önemli avantaj, kalıcı oturum için sponsorluktur.

Kanada Hakkında Bilgi Testi

Doğal olarak Kanada vatandaşlığı almak için Kanada hakkında bu ülkede yaşayan ortalama bir vatandaş kadar bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu yüzden Kanada vatandaşlık başvurusu sürecinde başvuru sahiplerinin Kanada hakkında bilgi testinden başarıyla geçmeleri beklenir.

Testte Kanada’nın tarihi, coğrafi özellikleri, sosyal ve politik yapısı hakkında sorular sorulur. Testten geçmek için 20 sorudan 15’ini doğru yanıtlamak yeterlidir.

Tüm bu sürecin başarıyla sonuçlanması, vatandaşlık hakkının elde edildiği anlamına gelmez. Eğer otoritelerin başvuru sahibi hakkında hâlâ şüpheleri varsa başvuru sahibinin bir vatandaşlık yargıcıyla görüşmesi gerekebilir. Yargıç, başvuru sahibiyle yaptığı görüşmenin ardından kararını verir ve başvuru sahibi için Kanada vatandaşlığı başvurusu olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanır.

Vatandaşlık Seremonisi

Vatandaşlık başvurusu kabul edilen kişilere vatandaşlıkları bir seremoniyle verilir. Bu seremonide Kanada’ya bağlılık yemini edilir. Yeminin ardından kişi Kanada vatandaşı olur ve bir Kanada vatandaşının sahip olduğu tüm ayrıcalıklardan yararlanmaya hak kazanır.

İtirazlar

Vatandaşlık başvurusunun olumsuz bir şekilde sonuçlanması durumunda karara 30 gün içinde itiraz edilebilir. Federal mahkeme yapılan itiraz sonucunda değerlendirme sürecinin yasalara uygunluğunu denetler ve sürecin yasal olmadığına kanaat getirirse vatandaşlık otoritesinden tekrar değerlendirme yapmasını ister.

Kanada vatandaşlık başvurusu hassas bir süreçtir. Bu süreç boyunca bir göçmenlik danışmanı veya avukatı ile çalışmanın tahmin ettiğinizin ötesinde yararları olabilir. MyCanadaExpert olarak yasal danışmanlığa ihtiyacınız olabilecek bu dönemde sizi desteklemeye, temsil edilmeniz gereken durumlarda otoriteler karşısında sizi temsil etmeye hazırız. Bugün bizimle iletişime geçin, Kanada vatandaşlığı alma sürecinize iyi bir başlangıç yapın.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp