Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Ebeveynler İçin Kanada’da Eğitim Rehberi

Aile olarak Kanada’ya yerleşmeyi planlıyorsanız doğal olarak aklınızda Kanada’nın eğitim standartları hakkında bazı sorular olacaktır. Bu yüzden biz de bu yazımızda Kanada’da eğitim hakkında genel bilgiler vererek size rehberlik etmeye çalışacağız.

Kanada, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip. İş ya da başka bir nedenden dolayı Kanada’ya göç etmeyi planlıyorsanız içiniz rahat olsun. Kanada’da çocuklarınız iyi bir eğitim alacaklar.

Kanada’nın eğitim kurumları, eğitim kalitesi bakımından dünya ortalamasının oldukça üstünde. Ülkelerin yaşam koşullarının derecelendirmesinde okuma, matematik ve bilim alanında OECD ülkelerinin ortalama skoru 486 iken Kanada’nın bu alanlardaki puanı 523. Dolayısıyla Kanada’nın eğitim alanında birçok gelişmiş ülkeyi bile geride bıraktığını söyleyebiliriz.

Kanada’da Eğitim Sistemi

Kanada, yönetim olarak eyaletlere ayrılıyor ve eğitim sisteminde de eyaletler, büyük oranda özerkliğe sahip. Eğitim alanındaki ana politikalar ulusal düzeyde belirleniyor ancak her eyalet kendi eğitim politikasını son haline getirme konusunda bağımsızlığa sahip.

Yerel yönetimlerin okul yönetimlerinde büyük etkisi var. Yerel insanlardan seçilen okul yönetim kurulları, okulların yönetiminden sorumlu. Okul – aile birlikleri de okullarla yakın bir şekilde çalışarak okulların daha yüksek eğitim standartlarına sahip olmalarını sağlıyorlar.

Kanada Devlet Okulları

Özel okulların ve bu okullara devam eden öğrencilerin sayısı her geçen gün artsa da Kanadalı öğrencilerin %90’ı devlet okullarına gidiyor. Okullarda genel olarak İngilizce eğitim dili olarak kullanılıyor.

Ancak İngilizce, Kanada’nın tek resmi dili değil. Fransızca da Kanada’da resmi dil olarak kullanılıyor. Dolayısıyla Fransızcanın yaygın olarak kullanıldığı Quebec eyaletinde, öncelikli eğitim dili Fransızca.

Ülkenin genelinde 16 yaşa kadar zorunlu eğitim var. Manitoba, New Brunswick ve Ontario bölgelerinde ise zorunlu eğitim yaş sınırı 18.

Eğer Kanada’da çalışma izniniz varsa, bakmakla yükümlü olduğunuz çocuğunuz için ayrıca bir eğitim vizesi almanız gerekmiyor.

Kanada Özel Okullar

Dünyanın başka ülkelerinde genellikle özel okullar devlet okullarına göre daha yüksek eğitim standartlarına sahip olsalar da Kanada’da özel eğitim kurumlarının belirgin bir üstünlüğünün olmadığını söyleyebiliriz.

Özel okulların, devlet okullarından en önemli farkı; bu okulların belirli alanlarda ya da belirli eğitim teknikleriyle eğitim sunması.

Kanada Yüksek Öğrenim

Eğer çocuğunuz yüksek öğrenim çağındaysa size iyi bir haberimiz var: Kanada, dünyanın en iyi yüksek öğretim sistemlerinden birine sahip.

Kanada’da eğitim, yüksek öğrenim alanında da dünya standartlarının üstünde. Birçok Kanada üniversitesi, yapılan akademik başarı listelerinde dünyanın seçkin üniversiteleri arasında yer buluyor.

Kanada’daki öğrenim ücretleri, ABD ya da İngiltere gibi ülkelere oranla daha düşük. Diğer bir yandan kalıcı oturuma sahip ebeveynlerin kalıcı oturuma sahip olan çocukları, Kanada vatandaşlarıyla aynı öğrenim ücretlerini ödüyorlar.

Ailenizle birlikte başka bir ülkede yeni bir hayat kurmanın büyük bir değişiklik olduğunu biliyoruz. MyCanadaExpert olarak, Kanada’daki yaşam yolculuğunuzda size rehberlik etmek istiyoruz. Vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin. Sizin ve ailenizin Kanada’daki geleceğini birlikte tasarlayalım.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp