Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Göçmenlerden oluşan bir ülke olan Kanada, doğal olarak renkli bir kültürel yapıya sahip. Eğer siz de bir gün Kanada’da yaşamayı planlıyorsanız, bu kültürün bir parçası olacaksınız. Bu yazımızda size, Kanada kültürü hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Genel olarak Kanada kültürü; İngiliz, Fransız, Amerikan ve göçmenlerin getirdiği kültürün bir karışımıdır. Özellikle son yıllarda sayısı giderek artan göçmenler, Kanada kültüründeki çeşitliliğe büyük katkı sağlamaktadırlar. Yapılan kanuni düzenlemeler de ülkedeki çoklu kültürel yapının korunmasını sağlar.

Kanada’nın 1950’li yıllardan bu yana yaşamakta olduğu ekonomik gelişim de kültür ve sanat hayatının hareketlenmesine önemli bir zemin hazırlamıştır. Yerel yönetimler kültürel oluşumlara ve sanatçılara önemli destekler vermektedir. Toronto Film Festivali ve Montreal Caz Festivali ülkenin uluslararası kültür organizasyonları arasında tanınırlığı yüksek organizasyonlarıdır.

Günlük Yaşam

Kanada, göçmenlerden oluşan bir toplum olduğu için günlük yaşamı domine eden herhangi bir kültür yoktur.

İngilizce ve Fransızca ülkenin resmi dilleridir. Fransızca, Quebec eyaletinde konuşulur ve bu bölgenin Fransız kültürüyle derinden bağları vardır. Bu bağların izlerini müzikte ve bölgenin mutfağında görmek mümkündür.

Kanada yerlileri de Kanada kültürünün önemli bir parçasıdır. Yerlilerin orijinal yaşam bölgeleri koruma altına alınmıştır ve bu bölgelerde günlük hayat pratiklerine devam etmektedirler.

Kanadalı Sanatçılar

Kanada sanatın farklı dallarında dünyaca tanınmış sanatçılara sahiptir. Gelin bu sanatçıların birkaçından bahsedelim.

Todd McFarlane: Kanadalı yazar ve çizgi roman çizeri Todd McFarlane, “The Amazing Spider-Man” çizgi romanıyla tüm dünyada tanınmaktadır.

Emily Carr: En önemli modernist ressamlardan biri olan Emily Carr, manzara resimleriyle tanınır. “The Crazy Stair” adlı tablosu, Toronto’da düzenlenen bir açık artırmada 3,89 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Céline Dion: Céline Dion, popüler müzik alanında Kanada’nın dünya sahnesine kazandırdığı en önemli isimlerden biridir. Bu alanda Bryan Adams, Drake ve Alanis Morissette gibi isimleri de saymamız mümkün.

David Cronenberg: Dünyanın en ünlü yönetmenlerinden biri olan David Cronenberg, Kanadalıdır. Sinema alanında James Cameron, William Shatner ve Jean-Marc Vallée de sayılabilir.

Sanatçılar İçin Kanada

Kanada Hükümeti ve yerel yönetimler, Kanada’da yaşayan sanatçıların desteklenmesi için birçok programa sahiptir. Bu programlar hakkında buradaki sayfadan bilgi alabilirsiniz.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp