Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Yüksek hayat standartları ve gelişmiş eğitim sistemi uluslararası öğrenciler için Kanada’yı popüler bir ülke haline getiriyor. Günümüzde Kanada’da yaklaşık 600.000 uluslararası öğrenci eğitim görmekte. Yüksek lisans öğrencileri arasında da Kanada en çok tercih edilen ülkelerden biri. Bu yazımızda Kanada yüksek lisans şartları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kanada’da yaklaşık 90 üniversite bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Kanada’da da yüksek öğrenim ön lisans, lisans ve lisans üstü olmak üzere üç seviyeye sahiptir.

Kanada’da Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada’da yüksek lisans başvuru süreci üniversiteye ve üniversitenin bulunduğu eyalete göre farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden başvurmayı düşündüğünüz yüksek lisans programının kabul süreci hakkında bilgi almanızda fayda var.

Başvuru sürecinizin akademik yılın başlangıcından bir yıl öncesinde başlayacağını düşünebilirsiniz. Özellikle popüler programlar için başvuru hazırlıklarına ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi edersiniz.

Akademik yıl genellikle eylül ayında başlar. Dolayısıyla başvurularınızı en geç bir önceki mart ayında tamamlamış olmanız gerekir.

Yüksek Lisans Başvurusu Yapmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Kanada yüksek lisans şartları arasında en önemli iki değişken, yabancı dil yeterliliği ve finansal olanaklardır. Kanada’da eğitim dili İngilizce ve Fransızcadır. Üniversiteler, uluslararası standart sınavlarla bu iki dilden en az birinde akademik düzeyde yeterli olmanızı beklerler.

Finansal yeterlilik de Kanada’da yüksek eğitimin önemli şartlarından biridir. Öğrenim ücretinizin yanında her akademik yıl için ortalama 12,000.00 ile 40,000.00 Kanada dolari arasinda degisebilecegini belirtmek gerekir.

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi Maliyetleri Nasıldır?

Kanada’da yüksek öğrenim maliyetleri ABD ve İngiltere gibi diğer gelişmiş ülkelere oranla daha düşüktür. Kanada’da lisans üstü eğitim programlarının ortalama yıllık ücreti yaklaşık 16.000 CAD civarındadır.

Ancak bu maliyetler üniversitelere ve programlara göre büyük farklılıklar gösterir. Örneğin MBA programları, dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi Kanada’da da en yüksek ücreti olan yüksek lisans programlarıdır. MBA programlarının yıllık ücreti 50.000 CAD seviyesine kadar çıkmaktadır.

Kanada’da Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada’da altı aydan daha uzun sürecek bir eğitim programına katılabilmek için öğrenci vizesi almanız gerekiyor. Bu vizeyi alabilmek için de öncelikli olarak Kanada’daki bir üniversiteden kabul almış olmalısınız. Kabul mektubunuzla birlikte gerekli belgeleri sağlayarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kanada’da yüksek lisans şartları konusunda sizi bilgilendirmeye çalıştık. Akademik hayatınızı Kanada’da sürdürmeniz için, MyCanadaExpert olarak yanınızdayız. Bizimle hemen iletişime geçin, Kanada’daki geleceğinizi birlikte tasarlayalım.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp