Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada’da Üniversite Okumak Hakkında Cevaplarını Merak Ettiğiniz 5 Soru

Kanada, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip. Akademik başarılarıyla tüm dünyada adından söz ettiren birçok Kanada üniversitesi de bulunuyor. Bu yüzden her yıl on binlerce uluslararası öğrenci, yüksek öğretimlerine devam etmek için Kanada’yı tercih ediyorlar. Ancak üniversite eğitimi için başka bir ülkeye yerleşmek, kolay verilebilecek bir karar değil. Eğer sizin de gündeminizde Kanada’da üniversite okumak varsa, karar vermenizde size yardımcı olmak istiyoruz. Bu konu hakkında en çok sorulan soruları ve cevaplarını sizin için derledik.

Kanada Üniversitelerinden Mezun Olduktan Sonra Kolaylıkla İş Bulabilir miyim?

Kanada üniversitelerinin büyük bir çoğunluğu uzun bir geçmişe ve önemli akademik başarılara sahiptir. Dolayısıyla Kanada yüksek öğrenim sistemi içinde aldığınız diplomayla sadece Kanada değil, dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

İşte, dünya sıralamasında üst sıralarda olan birkaç Kanada üniversitesi:

 • University of Toronto (24)
 • British Columbia (48)
 • University of Montreal (120)

Bu listede Türkiye’den ODTÜ’nün 573. Boğaziçi Üniversitesi’nin ise 637. sırada olduğunu belirtelim.

Kanada’da Üniversite Okumak Pahalı mıdır?

Kanada’yı uluslararası öğrenciler için çekici hale getiren unsurlardan biri de Kanada’daki üniversite eğitiminin ABD ya da İngiltere gibi ülkelere kıyasla daha ekonomik olmasıdır. Kanada üniversitelerinde yıllık eğitim ücretleri 20.000 CAD ile 30.000 CAD arasında değişiklik gösterir. Kanada’da başarılı üniversite öğrencilerinin faydalanabilecekleri burs olanakları ve üniversite öğrencileri için çalışma olanakları da mevcuttur.

Kanada’da Üniversiteyi Ücretsiz Okumak Mümkün müdür?

Ne yazık ki hayır. Kanada’da Kanadalı öğrenciler bile üniversiteler için ücret ödemek zorundadırlar. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, Kanada üniversitelerinin eğitim ücretleri birçok ülkeye göre daha düşüktür ve başarılı öğrenciler için tam burs olanakları vardır.

Kanada’da Üniversite Okumak İçin Nasıl Kriterler Vardır?

Kanada’da her üniversitenin ve eğitim programının farklı öğrenci seçim kriterleri vardır. Merkezi bir yerleştirme yapısı bulunmamaktadır.

Dolayısıyla her üniversitenin öğrenci adaylarından talep ettiği özellikler ve belgeler farklıdır.

Genel olarak üniversitelerin aşağıdaki belgeleri talep ettiklerini söyleyebiliriz:

 • Lise diploması (lisans için)
 • Lisans diploması (yüksek lisans için)
 • Dil yeterliliğinin kanıtı
 • Pasaportun taranmış kopyası
 • Statement of Purpose dokümanı (Adayın akademik geçmişini ve amaçlarını anlatan 1000 – 1500 kelimelik bir motivasyon mektubu.)
 • Tavsiye mektubu (gerekirse)
 • CV (gerekirse)
 • Diğer geçerli başarı belgeleri

Kanada’da Öğrencilerin Konaklaması İçin Nasıl Çözümler Mevcuttur?

Kanada üniversitelerinin büyük bir kısmında kampüs içinde öğrenciler için konaklama çözümleri sunulmaktadır. Ancak bir üniversiteden kabul almak, otomatik olarak yurtta kalabileceğiniz anlamına gelmez. Öğrencilerin kampüste konaklama için ayrıca başvurmaları gerekir. Yurt ücretleri ise üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

Uluslararası öğrencilerin bir bölümü, kampüs dışında konaklamayı tercih ederler. İki odalı bir evin ortalama kirası 1.500 CAD civarındadır. Ancak bu rakam şehirden şehre büyük farklılıklar gösterebilir.

Kanada üniversiteleri, öğrencilerine konaklama konusunda rehberlik hizmeti de vermektedirler.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp