Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada Sağlık Sistemi: Dünyanın En İyilerinden Biri

Kanada sağlık sistemi, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok gelişmiş ülkenin vatandaşlarının Kanada’ya göç etmeyi düşünme nedenlerinden biri. Kişisel sağlık harcamalarının minimumda tutulmasını sağlayan bu sistem sayesinde birçok temel sağlık hizmetinden ücretsiz bir şekilde yararlanmanız mümkün.

Medicare Nedir?

Kanada halk sağlık sistemine “Medicare” ismi veriliyor. Medicare; Kanada vatandaşları ve kalıcı oturum iznine sahip olanlar bu sistemden faydalanabiliyor. Bu sistem doktor ziyaretleri gibi temel sağlık hizmetlerini karşılarken, ilaç, diş tedavisi, göz tedavisi gibi hizmetleri karşılamıyor.

Kanada’nın sağlık sisteminin yarattığı en büyük farklılıklardan biri kişisel sağlık harcamalarını minimuma indirmesi. OECD verilerine göre 2017 yılında Kanada’da kişi başına 4.553$ sağlık harcaması yapılırken bu harcamanın sadece 652$ kadarını Kanadalılar kişisel bütçeleriyle karşılıyor.

Kanada Sağlık Sistemi Yapısı

Kanada’da sağlık sistemi vergilerle finanse ediliyor. Sağlık sistemine belli oranlarda mali katkiyi fedaral hukumet yaparken, saglik hizmetlerini verme isi eyaletlerin yonetimine verilmis durumda.

Kanada’da Sağlık Hizmetleri Ücretsiz mi?

Kanada’da yaşamayı planlayanların sahip olduğu en yanlış fikirlerden biri Kanada’nın sağlık sisteminin tamamen ücretsiz olduğu. Kanada’da birçok temel sağlık hizmeti ücretsiz bir şekilde verilmesine rağmen, sistemin tamamen ücretsiz olduğunu söylemek imkânsız.

Kanada’da doktor ziyaretleri, operasyonlar ve hastane içinde verilen ilaçların büyük bir bölümü ücretsiz. Bazı bölgelerde ücretsiz verilen sağlık hizmetlerinin kapsamı, diğer bölgelere göre daha geniş olabiliyor. Örneğin Quebec bölgesinde hastane dışındaki ilaç harcamaları da sağlık sistemi tarafından karşılanıyor. Ancak diş ve göz tedavileri genellikle sağlık sistemi dışından finanse edilmek durumunda.

Sağlık Sigortaları

Kanada’da işverenlerin büyük bir çoğunluğu, çalışanlarının sağlıklarını güvence altına almak için sağlık sigortası sunuyor. Özel sağlık sigortası sayesinde çalışanlar, birçok sağlık hizmetinden ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyorlar.

Sağlık Güvencesi Olmayanlar İçin Kanada Sağlık Sistemi

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayanlar yani Kanada vatandasi veya surekli oturum izin olmayanlar için Kanada’nın sağlık hizmetleri konusunda pahalı bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir durumda olan kişilerin sadece acil sağlık ihtiyaçları devlet ve yerel yönetimler tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla devlet tarafından sağlanan bir sağlık güvencesine sahip olana kadar özel sağlık sigortası yaptırmak gerekir.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp