Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada’da Tıp Okumak İsteyenlerin Cevaplarını Bilmeleri Gereken 4 Soru

Kanada, yüksek eğitim standartları ve rahat yaşam koşulları nedeniyle uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri. Kanada eğitim sistemi de yabancı öğrencilere kapılarını sonuna kadar açıyor. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci, Kanada üniversitelerinde yüksek öğretime başlıyor. Ancak konu Kanada’da tıp okumak olunca, aynı durum geçerli değil. Kanada’da tıp alanında eğitim almak isteyenleri çok daha zorlu bir yolculuk bekliyor.

Kanada’da Uluslararası Bir Öğrenci Olarak Tıp Eğitimi Alabilir misiniz?

Bu sorunun cevabı teoride “evet”. Ancak pratikte çok az üniversite tıp bölümlerine yabancı öğrencileri kabul ediyor ve yabancı öğrenciler için açılan kontenjanlar oldukça sınırlı.

Kanada’da Tıp Okumak İçin Hangi Şartları Taşımak Gerekiyor?

Kanada’da tıp eğitimi alabilmek için Kanada’da dört yıllık bir eğitime denk gelen bir lisans derecesine sahip olmaları gerekmekte. Öğrenci seçimi yaparken genel not ortalaması da dikkate alınıyor. Tıp, cok talep edilen bir alan olduğundan başvuru sahiplerinin genellikle yüksek bir not ortalaması bulunuyor.

Kanada’daki tıp fakülteleri, Tıp Fakültesi Kabul Testi sonuçlarına bakarak öğrenci kabul ederler. Bunun yanında yabancı öğrenciler için IELTS, TOEFL, CAEL veya MELAB sınavlarından geçer notlarla İngilizce seviyelerini kanıtlamaları gerekir.

Kanada’da Tıp Okumak İçin Gerekli Süre Nedir?

Kanada’da diğer ülkelerden farklı olarak tıp lisans derecesi sunulmuyor. Tüm öğrencilerin tıp fakültesine girmek için 3 veya 4 yıllık lisans programlarından birini bitirmeleri bekleniyor.

Müfredat 2 yıllık klinik öncesi çalışmalarıyla başlıyor. Bu dönem içinde anatomi, fizyoloji, ve farmakoloji gibi tıbbın temel konuları ele alınıyor. Sonrasındaki 2 yılda klinik eğitimleri veriliyor. En sonunda yerel hastanelerde pratik çalışmalarıyla eğitim tamamlanıyor.

Kanada’da Doktor Olmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Zorlu tıp eğitiminin ardından, Kanada’da doktor olmak da pek kolay değil. Tıp eğitimin ardından MCC QE sınavının ilk bölümünden geçmek zorundasınız. Bir yıllık bir eğitimin ardından bu sınavın ikinci bölümüne katılırsınız.

Bundan sonra, yeni doktorun asistanlık programını tamamlama ve bir kurul sınavına girme seçeneği vardır.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp