Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada, nitelikli iş gücü için dünyanın en çekici ülkelerinden biri. Bu yüzden dünyanın dört bir köşesinden kariyer sahibi mühendisler, geleceklerine şekil vermek için Kanada’yı tercih ediyorlar. Kanada’ya göç etmeyi planlayan mühendislerin en çok merak ettikleri konu da Kanada mühendis maaşları. Bu yazımızda Kanada’da mühendisleri bekleyen iş koşulları ve mühendis maaşları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kanada’da Hangi Mühendislik Alanlarına Talep Var?

Mühendislik geniş bir çalışma alanına sahip bir sektör ve Kanada mühendislere birçok iş olanağı sunuyor. Özellikle inşaat mühendisleri, elektrik mühendisleri ve makine mühendislerine Kanada’da olan talep oldukça fazla.

Kanada’da Mühendis Olarak Nasıl Çalışabilirsiniz?

Kanada’da mühendislerin çalışma koşulları devlet tarafından düzenleniyor. Her bölgedeki mühendisler odası, bir mühendisin yasal olarak çalışabilmesi için gerekli olan sertifikaları veriyor. Bu sertifikayı elde etmek için bölgenizdeki mühendisler odasının belirlediği özellikleri taşımanız gerekiyor.

Kanada tarafından tanınan bir mühendislik derecesine sahipseniz, mühendis olarak çalışmak için mutlaka bir lisansa sahip olmanız gerekmiyor. Lisans sahibi olmadan da, lisanslı bir mühendisin altında çalışabilirsiniz.

Kanada’da çalışma konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız burada yer alan yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca mühendislerin de Kanada’da çalışabilmeleri için bazı izinlere sahip olmaları gerekiyor. Bu izinler hakkında daha ayrıntılı bilgiyi burada yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kanada Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Kanada mühendis maaşları son yıllarda yükseliş trendinde. Yapılan araştırmalarda Kanada’da mühendis maaşlarının son 5 yıl içinde yaklaşık %10 arttığı tahmin ediliyor.

Kariyer sitesi Indeed’in verilerine göre 1 -3 yıl arası tecrübeye sahip bir mühendis, Kanada’da yıllık 55.000$ ortalama kazanca sahip oluyor. Daha tecrübeli çalışanlar için verilen yıllık maaş 170.000$ seviyesine kadar yükselebiliyor. Kanada’da mühendisler için 10 yıllık tecrübenin bir kariyer kilometre taşı olduğu kabul ediliyor ve 10 yıllık tecrübeye sahip bir mühendis çalışmaya yeni başlamış bir mühendise göre iki kat daha fazla maaş alıyor.

Kanada’da mühendislerin maaşları bulundukları bölgeye göre de farklılık gösteriyor. Mühendislerin ortalama maaşları Calgary’de yıllık 95.000$, Toronto’da 90.500$ ve Ottowa’da 83.000$ civarında.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp