Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Dünyanın en iyi halk sağlığı sistemlerinden birine sahip olan Kanada, sağlık çalışanları için de oldukça iyi çalışma koşulları sunuyor. Bu yüzden her yıl dünyanın dört bir köşesinden binlerce sağlık çalışanı, Kanada’ya göç etmenin yollarını arıyorlar. Eğer siz de bu sağlık profesyonellerinden biriyseniz, Kanada’da doktorluk yapmak hakkında bilgileri derlediğimiz bu içeriğimize mutlaka göz atın.

Kanada’da Doktorluk Yapmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmanız Gerekiyor?

Kanada’da son yıllarda sağlık personeline duyulan ihtiyaç giderek artıyor. Bu yüzden sağlık profesyonellerinin göç süreçlerini kolaylaştıran bazı düzenlemeler yapılmış durumda. Ancak bu göç sürecinin kolay olacağı anlamına gelmiyor. Tam tersine Kanada, sağlık gibi hassas bir alanda çalışacak göçmenler konusunda oldukça seçici davranıyor.

Onaylanmış Tıp Eğitimi

Öncelikle tıp eğitiminizi Kanada’nın tanıdığı bir üniversiteden almış olmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken basit. World Directory of Medical Schools web sitesine (https://search.wdoms.org) girip okulunuzu aratın. Eğer web sitesinde okulunuzun listelendiğini görüyorsanız, sorun yok.

Medical Council of Canada Onayı

Kanada’da doktorluk yapmak için Medical Council of Canada’dan lisans almanız gerekiyor. Bu lisansı alabilmek için de sınava girmeniz ve en az 1 yıllık staj programını tamamlamanız gerek.

Sınav iki aşamadan oluşuyor. Sınavın ilk aşamasını bulunduğunuz ülkede olmanız mümkün. İkinci aşama için ise Kanada’da olmalısınız.

Dil Yetenekleri

Tıpkı diğer göçmen çalışanlar gibi tıp personelinin de Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce ya da Fransızcadan en az birine hâkim olması bekleniyor. Bu dillere olan hâkimiyetinizi, uluslararası standartlaştırılmış testlerle kanıtlamanız gerekiyor.

İş Tecrübesi

Doğal olarak daha önce alanınızda sahip olduğunuz iş tecrübesi, Kanada’da doktorluk yapabilmeniz için pozitif bir etkiye sahip. İşverenler genellikle çalışma süresi, üstlendiğiniz sorumluluklar ve çalıştığınız sağlık kurumu gibi bilgileri sizden talep ediyorlar.

Yüksek Maliyetli Bir Süreç

Kanada’da doktorluk yapmak için oldukça yüksek maliyetli bir sürecin sizi beklediğini belirtelim. Başvuru ücretleri ve sınav harçları bu sürecin oldukça maliyetli olmasına neden oluyor. Bu maliyetler üstüne de standart Kanada’ya göçmenlik maliyetleri ekleniyor.

Tüm bu süreçte en ufak dikkatsizlik, tüm sürecin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Maddi ve manevi olarak büyük yatırım yaptığınız bu süreçten başarılı bir şekilde çıkmanız için MyCanadaExpert olarak tüm tecrübemizle yanınızdayız. Bugün bizimle iletişime geçin ve Kanada’daki geleceğinize ilk adımı atın.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp