Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada’da İş Bulmak Zor Mudur?

Kanada, dünya üstünde yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Bu yüzden her yıl binlerce nitelikli göçmen, yeni bir yaşama sahip olmak için Kanada’yı tercih ediyor. Doğal olarak göçmen adaylarının akıllarına en çok takılan soru şu: “Kanada’da iş bulmak zor mudur?” Bu içeriğimizde, bu sorunun yanıtını arayacağız.

Kanada’da İş Bulmak İçin Hangi Şartlara Sahip Olmalısınız?

Kanada, büyük ölçüde nitelikli göçmen iş gücü sayesinde istikrarlı bir şekilde büyüyen bir ekonomiye sahip. Bu yüzden Kanada’da yeterli eğitime ve tecrübeye sahip nitelikli çalışanlara kapılar açık. Ancak bu yaklaşım, Kanada’daki işinizin garanti olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersine Kanada, ülkede yaşayacak göçmenleri seçerken oldukça seçici davranıyor.

Kanada’da iş bulabilmenin temel koşulu, ülkenin resmi dilleri olan İngilizce ya da Fransızcadan en az birine iş hayatınızı sorunsuz bir şekilde sürdürebilecek kadar hâkim olmak. Bu dillere olan hâkimiyetinizi, bu diller için düzenlenen uluslararası standartlaştırılmış sınavlar aracılığıyla kanıtlamanız isteniyor. Bu sınavlardan alacağınız sonuçları devlet, yönetim bölgeleri, eğitim kurumları ve işverenler talep edebiliyor.

Diğer önemli konu ise çalışma izni. Doğal olarak Kanada’da resmi olarak çalışabilmek için çalışma iznine sahip olmanız gerekiyor. Kanada’da nasıl çalışma izni alabileceğinizi burada yer alan makalede açıklamıştık.

Kanada’da İş Bulmak İçin Ne Yapmalısınız?

Kanada’da iş bulmak için LinkedIn gibi online kariyer sitelerinden faydalanabilirsiniz. Bu uluslararası siteler haricinde Kanada’da popüler olan bazı sitelerin linklerini de verelim:

Kanada’da İş Bulma Şansınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Kanada’da iş görüşmeleri sırasında başvurunuzun detaylı bir şekilde inceleneceğinden emin olabilirsiniz. Yaptığınız başvurunun başarıyla sonuçlanması için yapabileceğiniz şeyler var.

Mesleğinizle İlgili Gerekliliklerin Farkında Olun

Kanada’da çalışma hayatı merkezi ve bölgesel yönetimler tarafından regüle edilir. Bazı sektörlerde çalışabilmeniz için bazı sertifikalara sahip olmanız gerekiyor olabilir. Bu sertifikalara sahip olmadan, mesleki eğitiminiz ve tecrübeniz ne olursa olsun Kanada’da yasal bir şekilde çalışamazsınız. Bu yüzden herhangi bir başvuru yapmadan önce mesleğinizle ilgili yasal düzenlemeleri öğrenin.

Yeteneklerinizi Geliştirin

Mesleğinize ilgili katılacağınız kurslar ve sertifika programları, işverenlerin hakkınızda verecekleri kararı etkileyecektir. Mesleğiniz hakkında gelişime açık olduğunuzu gösterin ve yeni yetenekler kazanmak için bu programlara katılın.

İş Ağınızı Genişletin

Geniş bir iş ağına sahip olmak iş bulma olasılığınızı büyük ölçüde artırır. Bunun için online gruplardan ve Kanada’ya daha önce göç etmiş tanıdıklarınızdan destek alabilirsiniz.

Kanada Rüyanızı Birlikte Gerçekleştirelim

Daha iyi bir yaşam için Kanada’ya yerleşmeyi planlıyorsanız, MyCanadaExpert olarak her zaman yanınızdayız. Ayrıntıların önemli olduğu bu süreçte karşılaşabileceğiniz her türlü engeli aşmanızda size yardımcı olmak için buradayız. Bugün bizimle iletişime geçin, Kanada’daki geleceğinizi birlikte planlayalım.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp