Nuriye Şahin Kanada Göçmenlik Danışmanı

Kanada Göçmenlik Başvurusu Hakkında Merak Edilenler

Tüm sorulara genel olarak cevap verilmiştir, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir, her türlü sorunun güncel ve güvenilir cevabı için randevu alabilirsiniz.

Neden Nuriye Şahin’le Çalışmalıyım?

Nuriye Şahin 30 yılı aşkın bir hukuk geçmişine sahip, ruhsatlı Kanada göçmenlik danışmanıdır. Kanada’da yaşadığı için ülkenin göçmenlik yasalarına da hakimdir.
Güncel gelişmeleri, düzenlemeleri detaylı olarak takip etmektedir. Size en uygun olan Kanada göçmenliği kategorisini seçmeniz konusunda sizi bilgilendirir. Tüm başvuru sürecinde detaylı ve titiz bir anlayışla çalışır, başvurunuz kabul edildikten sonra da isterseniz size yol göstermeye devam eder. Alanında deneyimli ve güvenilirdir.

Kanada’ya göçmenlik için kimler başvurabilir?

Bazen bir sorunun cevabının çok kolay ve kısa olmadığını vurgulamak için milyon dolarlık bir soru derler ya, işte bu soru öyle bir soru. Her adayın durumu, Kanada Göçmenlik kanunlarına hakim bir Kanada göçmenlik danışmanı veya bir avukat uzman tarafından detaylı bir şekilde, adaya özel olarak değerlendirilmelidir. Genel olarak kişinin yaşı, eğitim durumu, Kanada’nın resmi dillerine olan hakimiyeti, maddi gücü, Kanada’da yaşayan bir akrabası olup olmadığı gibi birçok faktörün göz önüne alınarak yapılan değerlendirmeden sonra kişinin göçmenlik başvurusu yapıp yapamayacağı, yapabilecek ise gerekli hazırlıklar belirlenir. Bu nedenle bir saatlik ön değerlendirme görüşmelerinin önemini ne kadar vurgulasak azdır.

Göçmenlik başvurumu hangi kategoriden yapmalıyım?

Kanada’ya göçmenlik başvurularının, ana kategoriler ve ana kategorilere bağlı alt kategorilerle birlikte 60’a yakın farklı başvuru kategorisinden oluştuğunu söyleyebiliriz. Doğru kategorinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bazı hallerde birden fazla kategorinin kriterlerini de sağlıyor olabilirsiniz. Göçmenlik başvurunuzda, en uygun kategoriyi seçebilmek için her kategorinin kriterlerini, işleyişini, avantaj ve dezavantajlarını iyi anlamanız gerekir. Kanada göçmenlik başvurunuzu hangi kategoriden yapabileceğinizi sağlıklı bir şekilde öğrenmek için bizimle iletişime geçip bilgi ya da randevu alabilirsiniz.

Kanada göçmenlik başvurum ne kadar zamanda sonuçlanır?

Bu süre 6 ay ile 60 ay arasında yapılmış başvurunun tipine göre değişir. Başvurunun karara bağlanma sürecini hızlandırmak mümkün değildir. Önemli olan başvurunuzun eksiksiz ve titizlikle hazırlanmış olmasıdır. Böylece, eksik evrak sebebiyle başvurunuzun sonuçlanma süresinin gereğinden fazla uzamasının ve bazı durumlarda eksik evrak sebebi ile başvurunuzun reddedilmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Kanada göçmenlik başvuruma dahil edebileceğim aile bireyleri kimlerdir?

Evli iseniz eşiniz, 22 yaşın altındaki çocuklarınız sizinle birlikte başvurunuza dahil edilebilir.

Kanada çalışma izni ve oturum izni (göçmen statüsü) arasındakı fark nedir?

Çalışma izni sahipleri, sınırlı bir süre boyunca Kanada’da çalışabilme imkanına sahiptirler, çalışma izni bittiğinde ülkelerine geri dönmeleri gerekir. Daimi oturum izni sahipleri ise, istedikleri bölgede ikamet ederek çalışabilir, iş kurabilir, eğitim alabilir ve Kanada’nın kendilerine verdiği birçok hak ve imtiyazdan yararlanabilirler. Göçmenlik statüsüne sahip olanlar gerekli oturum sürelerini tamamladıklarında Kanada vatandaşlığına başvurabilirler.

Daimi oturum (göçmenlik statüsü) izni aldıktan sonra Kanada vatandaşlığına başvurabilir miyim?

Son 5 yılın 3 yılını Kanada’da yaşadıktan sonra, göçmen statüsüne sahip kişiler Kanada vatandaşlığına başvurabilirler.

Daimi oturma izni ile Kanada’daki eğitim imkanlarından faydalanabilir miyim?

Kanada daimi oturma izni sahipleri, temel eğitimden tamamen ücretsiz, yüksek öğrenimden ise Kanada vatandaşlarına sağlanan imkanların aynısı ile faydalanabilirler.

Kanada’ya göçmenlik başvurumu bir göçmenlik danışmanı aracılığı ile yapmam gerekli mi?

Başvurunuzun bir danışman aracılığıyla yapılması yasal olarak zorunlu değildir. Ancak, başvuru süreçlerinin uzun ve karmaşık yapısı göz önünde bulundurulduğunda, profesyonel ruhsatlı bir danışmandan destek alınması önemlidir. Birlikte çalışacağınız danışmanın, Kanada Göçmenlik Danışmanları Düzenleme Kurulu (College of Immigration and Citizenship Consultants-CICC) üyesi, lisanslı bir danışman olmasına özen gösteriniz. Profesyonel bir danışmanla yürüteceğiniz detaylı ve titiz bir ön hazırlık süreci, başvurunuzun doğru bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Çalışma koşullarımız için detaylı bilgiyi, randevu alarak öğrenebilirsiniz.

Kanada’da üç veya dört ay süreyle okumayı planlıyorum. Bu süre için öğrenci vizesine başvurabilir miyim?

Altı aydan daha az süreler için sadece ziyaretçi vizesine başvurmanız yeterlidir.

Kanada göçmenliği kriterlerine uygun olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Kanada göçmenliği için uygun olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsaniz web sayfamızdaki göçmenliğe uygunluk değerlendirme formunu doldurup gönderiniz. Verdiğiniz cevapların ışığında detaylı bir değerlendirmeden faydalanabileceğiniz ve çözüm üretebileceğimiz kanısına varır isek randevu teklif etmekteyiz. Yapılacak bir şey yok ise kısaca nedenleri ile birlikte email ile bildirmekteyiz.

Ofisiniz Kanada’da, Türkiye’de ki müvekkillerinizle nasıl çalışıyorsunuz?

Görüntülü platformları kullanarak yüz yüze iletişim sağlıyoruz. Ofise gelmek ile sanal ortamlarda görüşmek arasında bir fark yoktur. Aradaki zaman farkı ise Türkiye’de akşam saatlerine randevu verme imkanı sağlıyor.

Göçmenlik başvurusu için sağlık muayenesi zorunlu mudur?

Evet, Kanada’da göçmen statüsü edinebilmek için sağlık muayenesini Kanada Hükümetinin yetki verdiği bir sağlık kurumunda yaptırmak zorundasınız. Dosyaya dahil edilen fakat sizinle Kanada’ya gelmeyecek olan aile üyeleri de (eş ve çocuklar) sağlık muayenesinden geçmek zorundadır.

Kanada’ya giriş yaptıktan sonra çalışma iznimi yenileyebilir miyim?

Evet yenileyebilirsiniz. Öncelikle, mevcut çalışma izninizin süresi dolmadan önce Kanada’daki ilgili vize ofisine ya da online olarak, çalışma izni yenileme başvurusu yapmalısınız. Aynı işyeri ve pozisyonda çalıştığınız sürece, yeni çalışma izniniz düzenlenene kadar mevcut çalışma izninizin süresi dolsa bile çalışmaya devam edebilirsiniz.

Kanada’da dil eğitimi alırken çalışabilir miyim?

Maalesef hayır. Kanada’da dil eğitimi alan kişilerin, eğitim süresi ne olursa olsun, kesinlikle yasal olarak çalışma hakkı yoktur. Elinizdeki öğrenci vizesinin üstünde “remark” denilen bölümde çalışıp çalışamayacağınız yazar.

Kanada’da eğitim almak istiyorum, ne yapmalıyım?

Kanada’da uluslararası öğrenci olarak eğitim almak istiyorsanız öğrenci vizesi için bulunduğunuz ülkedeki Kanada Büyükelçiliğine Visa Application Center aracılığı ile veya online olarak başvurmalısınız.

Öğrenci vizesi geçici bir vize türüdür ve vize memurunu ikna edici belge ve açıklamaları sunmak başvuranın yükümlülüğüdür. Okuldan alınmış kayıt kabul, yeterli finansal kaynağa sahip olmak ve başvuru formlarını eksiksiz doldurmak önemlidir ancak vizeyi almaya yetmeyebilir.

Detaylı bilgi ve değişen güncel düzenlemeler için Nuriye Şahin’le iletişime geçebilirsiniz.

Kanada’da eğitimimi tamamladıktan sonra çalışabilir miyim?

Çalışabilirsiniz. Belirlenen kriterlere uygun bir okulda en az 8 aylık tam zamanlı akademik ya da mesleki bir alanda bir sertifika/diploma/lisans eğitimi alıyorsanız, mezun olduktan sonra edineceğiniz mezuniyet sonrası çalışma izniyle dilediğiniz işte çalışabilirsiniz. Eğitim süreniz 2 yıldan kısaysa mezuniyet sonrası çalışma izninizin süresi eğitim süreniz kadar, 2 yıldan uzunsa mezuniyet sonrası çalışma izninizin süresi 3 yıl olacaktır. PGWP bir defaya mahsus olarak verilir, uzatılamaz ya da yenilenemez.

Kardeşlerime veya kuzenlerime sponsor olabilir miyim?

Kanada Göçmenlik Kanunu çok istisnai bazı senaryolar dışında kardeşlerin ve kuzenlerin sponsorluğuna izin vermemektedir.

Kanada vatandaşıyım/ Kanada’da göçmen olarak yaşıyorum. Başka bir ülke vatandaşı ile evlendim. Eşime sponsor olabilir miyim?

Sponsorun sponsor olmaya bir engelinin olmaması ve sponsor olunacak eşin de Kanada’ya göçmen olarak kabulüne bir engelinin olmaması kaydı ile eşe sponsor olunabilir. Genellikle eşlerin sponsorluğu ile ilgili başvurular 8 ay ile 12 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Evliliğin Kanada’nın göçmenlik sistemini suistimal etmek amacıyla anlaşmalı yapılmadığının ve gerçek olduğunun ispat yükü evli çifte aittir.

Bu tür başvuruların başarı ile sonuçlanması için, hem yasal olarak gereken koşullara sahip olunduğuna, hem de evlilik birliğinin samimi ve gerçek olduğuna dair destekleyici belgelerin sunulması ve gerekli açıklamaların düzgün bir şekilde yazılması gerekir.

Kamyon şoförüyüm, Kanada’nın kamyon şoförü aradığını duydum, gelip çalışmak istiyorum.

Duyduğunuz doğrudur. Ancak kamyon şoförlerini buraya getirip, işe yerleştiren bir organizasyon veya sistem yoktur. Şoför arayan taşıma sirketlerine iş başvurusu yapıp, işe kabul edilmeniz halinde ve taşıma şirketinin çalışma izni alabilmeniz için gerekli evrakları size temin etmesi halinde, çalışma izni alıp Kanada’ya kamyon şoförü olarak gelebilirsiniz.

Unutulmaması gereken öteki önemli konu ise işinizle ilgili iletişim kuracak kadar İngilizce bilmeniz gerekir.

Kanada’ya çocuk bakıcısı olarak gelip İngilizcemi ilertletmek istiyorum, yardım edebilir misiniz?

Yakın bir zamanda Kanada hükümeti bakıcı çalışma vizelerini pilot proje altında yeniden bir yapılandırmaya soktu. Yeni sistemin altında, bakıcılar alt kategorilere bölündü ve bakıcı vizelerine kota getirildi. Bu yolla vize alıp, geçici olarak çalışmaya gelmek çok zorlaştı. Eğer kota açık ise, size iş teklif eden bir işveren bulmanız halinde ancak yardım edebilirim.

Kanada’ya gelip çocuklarımı okutmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Son yıllarda birçok aile okul çağındaki çocuklarını gerek Kanada’nın devlet okullarında, gerekse özel okullarda okutmak üzere Kanada’ya geliyor. Hem göçmen olarak gelen ailelerin hem de çocuklarını okutmak için gelen ailelerin Kanada’nın eğitim sisteminden çok memnun olduklarını görüyoruz.

Kanada’da hangi şehirde yaşamak istediğinizi belirledikten sonra, o şehrin okul kayıt departmanından yabancı öğrenci kayıt kabul belgesi alıp, sonra da çocuklarınız için öğrenci vizesine başvurmak gerekir. İsteğinize göre anne ya da babaya veya her ikisine birden çocuklarına eşlik etmek üzere geçici vize öğrenci vizesi ile birlikte istenebilir. Prosedürün detayları için randevu almanız önerilir.

Ziyaretçi vizesi başvurum ret oldu, ne yapmalıyım?

Yeni bir vize başvurusu yapmanıza yasal bir engel yokur. Ancak, bir önceki başvuru evraklarınızı görmeden, vize memurunun ret kararı gerekçelerini isteyip incelemeden yeni bir başvuru göndermenin hiçbir anlamı yoktur. Ancak reddedilen başvurunuzda nelerin eksik olduğunu ve vize memurunun neden reddettiğini öğrendikten sonra yeni bir başvuru yapmanız önerilir.

Vize memurunun karar gerekçesini nasıl elde edebileceğiniz konusunda randevu almanız önerilir.

Kendi ülkemde makine mühendisi olarak çalışıyorum. Kanada’ya aşçılık okumak için gelmek istiyorum, öğrenci vizesi almak için şansım var mı?

Öğrenci vizesini alabilmek için okumak istediğiniz bölümü neden okumak istediğiniz ve okulu bitirdikten sonra bunun profesyonel hayatınıza nasıl katkıda bulunacağını, ülkenize döndüğünüzde size sağlayacağı avantajları açıklamak ve vize memurunu ikna etmek başvuru sahibi olarak sizin sorumluluğunuz.

Herkesin durumu birbirinden farklı. Bir makina mühendisi olarak neden aşçılığa yöneldiğinizi açıklayabiliyor olmalısınız.

Kanada’da bir ev alırsam, göçmenlik statüsü verildiğini duydum, doğru mudur?

Bu soruyu 2000’li yılların başından beri duyarım. Bu bilgi doğru değildir. Kanada, Quebec eyaletinin pasif yatırımcılık dediğimiz bir eyalet adaylığı dışında, pasif yatırım sayılabilecek hiçbir ekonomik faaliyet karşılığında göçmenlik statüsü vermiyor.

Geçici vize veya göçmenlik başvurusu yaparken destekleyici belgelerimi hangi dilde sunmalıyım?

Sunduğunuz bütün belgelerin, pasaport sayfalarınızdaki vize ve damgalar dahil, eğer İngilizce veya Fransızca değil ise, bu dillerden birine yeminli tercüman tarafından çevrilmiş, çeviri asıllarının sunulması gerekir.

Kanada vatandaşlığı aldıktan sonra, mevcut vatandaşlıktan çıkmam gerekir mi?

Hangi ülkenin vatandaşı olduğunuza göre sorunun cevabı değişir. Türkiye Cumhuriyeti çifte vatandaşlığa izin verdiği için, Türk vatandaşlığını kaybetmenize gerek yoktur. Çifte vatandaşlığa izin vermeyen ülkeler arasında Almanya ve Japonya bulunmaktadır.

Kanada vatandaşı ya da Kanada’da oturum vizesine sahip bir akrabaya sahip olmak bir avantaj yaratır mı?

Akrabalık derecesine göre hem Express Entry hem de Federal Skilled Worker puanlamasında avantaj yaratabilir.

Eğitim amaçlı gidenlerin oturum izini almaları hangi şartlarda mümkündür?

Bu sorunun herkes için aynı olan tek bir cevabı yoktur. Bitirilen eğitim programının süresi ve çeşidine göre, kişi farklı göçmenlik programlarının altından daha fazla puan alır, eğitimden sonra elde edilen çalışma iznine dayanılarak elde edilmiş iş tecrübesi belli koşullar altında ekstra puan kazandırır. Bir aday için iki yıllık bir eğitim programını bitirmek yeterli göçmenlik puanını sağlamaya yeterken, başka bir aday için boşuna harcanmış zaman ve para olarak kalabilir. Bu nedenle, atılacak ilk ve en önemli adım bir uzman tarafından durumunuzun değerlendirilmesini istemektir.

Göçmenlik garantisi veriyor musunuz?

Kanada göçmenlik makamlarının vereceği bir kararı, sizi temsil eden bir hukukçu olarak garanti etmek her şeyden önce hukuka aykırıdır. Kanada kanunları önünde yanıltıcı beyanda bulunmak, meslek ahlakını ihlal etmek ve haksız rekabete neden olmak gibi yaptırımlara tabi olabilir.

Göçmenliğe uygunluk değerlendirmenizin, çözüm olasılıklarınızın profesyonelce yapılacağını, başvuru dosyanızın titizlikle hazırlanacağını, dosyanızın olası zayıf taraflarının size baştan söyleneceğini garanti ederiz.

Kanada’daki farklı eyaletler için özel göçmenlik işlemleri mevcut mudur?

Sorunun kısa cevabı evet. Göçmenliğe uygunluk değerlendirmeniz yapılırken bu programların size sağlayabileceği avantajlar var ise size açıklanır, bazen okul seçiminiz, yaşayacağınız eyalet bu programların olası avantajları dikkate alınarak tavsiye edilir.

Bir Girişimci adayı olarak, Kanada’da bir araştırma ziyareti yapmam gerekli midir?

Bazı eyaletler eyalet yatırımcılığı programının bir parçası olarak araştırma ziyareti yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bazıları ise sadece tavsiye etmektedir.
Kanunlarını, iş geleneğini ve piyasasını çok yakından tanımadığınız bir ülkede yatırım yapmak yüksek riskler taşır. Bu riskin çapını anlamak ve riski azaltmak için yapılacak en iyi şeylerden biri gelip yerinde incelemektir.

Girişimci programına nasıl hak kazanabilirim?

Sorunuz uzun ve detaylı bir sürecin ilk adımını nasıl atacağınız ile ilgili. Maksimum ve minimum yapmayı planladığınız yatırım miktarı, hangi iş sektöründe yatırım yapmak istediğiniz, yatırım yapmak istediğiniz sektörde deneyim sahibi olup olmadığınız, market araştırması, büyüme hedefleri, yatırım yapacağınız sermayenin kaynağını nasıl ispatlayacağınız gibi bir dizi bilginin ışığında ancak bir programa uygun olup olmadığınız konusunda bir değerlendirme yapılabilir.

Bunun için yapılacak ilk şey randevu almanızdır.

Göçmenlik başvurum reddedildi, her şeyi doğru yaptığımı düşünüyorum, ne yapmalıyım?

İstisnai bazı durumlar hariç, ret kararları temyiz edilebilir. Ret kararı elinize geçer geçmez temyiz etmenizin faydalı olup olmayacağını anlamak için randevu almanız tavsiye edilir. Bazı durumlarda, yapılan hatayı tespit edip, mümkün ise yeni bir başvuru yapmak, temyiz etmekten daha hızlı ve daha ekonomik bir çözüm yolu olabilir. Bazı durumlarda yapılacak tek şey temyiz etmektir.

Kendi ülkemde bir trafik suçundan dolayı sabıkam var, bu göçmenlik başvurumun reddedilmesine sebep olabilir mi?

Kanada’ya göçmen olarak gelmek isteyenlerin önüne çok sık çıkan ve başvurunun reddedilmesine sebep olabilecek engellerden biridir. Buradaki problem, kendi ülkenizde verilen cezanın ne olduğunun hiç önemi olmadan, aynı eylem Kanada’da gerçekleşmis olsaydı verilebilecek cezaya göre başvurunuzun değerlendirilmesidir. Göçmenliğe uygunluk değerlendirme görüşmelerinde standart olarak göz önüne aldığımız etkenlerden biridir.

Çalışmak için Kanada’ya gelmek istiyorum, bana iş bulmakta yardımcı olur musunuz?

Kanada’da iş bulmanıza yardım edebilecek olan kuruluşlar, bilinen employment agency’ler ve head hunter’lar olabilir. Bir göçmenlik uzmanı olarak insan kaynakları ve iş bulma konusunda bir uzmanlığım ve hiçbir kuruluşla bağlantım yoktur dolayısı ile yardımcı olabilmem de mümkün değildir.

Kendi sektörünüzde eleman arayan firmalar direkt başvurmanız ve Kanada hükümetinin Job Bank sitesindeki size uygun pozisyonlara başvurmanız önerilir.

Kanadalı işverenlerin, işe alma prosedürü ile ilgili masrafları işe alacağı kişilerden talep etmesinin yasak olduğunu bilmeniz gerekir.

© 2024 mycanadaexpert.com by nanonim logo. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları.

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

WhatsApp logoWhatsApp